BACK BUTTON FOCUS (FOKUS) NASIL YAPILIR ?

BACK BUTTON FOCUS (FOKUS) NASIL YAPILIR ?

back-button-focus

Bugün sizlerle bir çoğunuzun haberinin olmadığını düşündüğüm bir özellikten bahsedeceğim. Öğreneceğimiz konu back button fokus nasıl yapılır ?

Back button focus profesyonel fotoğrafçıların kullandığı bir yöntemdir. Sizde bu yöntemi öğrenip kendinizi alıştırsanız iyi edersiniz. Çünkü net fotoğraf çekmenin püf noktalarından birisi de bu.

BACK BUTTON FOCUSING NEDİR ?

Fotoğraf makinanızla çekim yaparken önce deklanşöre yarım basarsınız ve fokuslama işlemini yaparsınız tam bastığınızda da çekim gerçekleşir. Bütün fotoğraf makinalarında sistem bu şekildedir. Back button focusing?de ise deklanşör sadece fotoğrafı çekmeye yarar netleme işlemi yapmaz. Bu işlemi fotoğraf makinanızın arkasındaki bir düğme yapmaya başlar.

 

NEDEN BACK BUTTON FOCUS YAPAYIM ?

 

Bir örnekle anlatmak daha yardımcı olabilir. Portre çekimi yapıyorsunuz. Modelinizle sizin aranızdaki mesafe sabit. Çeşitli açılardan çekimler yapmak isteceksinizdir. İşte back button ile bir kez netleme yapar ve ardı ardına çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aksi takdirde sürekli netleme yapmanız gerekecektir.

 

Çocuğunuzun okul gösterisindesiniz. Tam netlemişsiniz önünüzden birisi geçiyor. Hop ayarlar bozuldu. Oysa back button focusing yapsanız önünüz açıldığı anda çekim yapabilirsiniz.

 

Sanırım ikna oldunuz peki bunu nasıl yapacaksınız ?

 

Canon 600D için: arkadaki menu tuşuna basın. Açılan ekranda Custom Functions başlığını görünceye kadar sağa ilerleyin. Custom Functions üzerine gelip fotoğraf makinanız üzerindenSET? e basın. Şimdi Custom functions menüsü içindesiniz. Burada sağa doğru ilerliyerek9?numaraya kadar gelin ve 1 nolu seçeneği seçin. Artık tamamdır. Çekim denemesi yapın ve deklanşörünüzün yarım bastığınızda fokuslama yapmadığını göreceksiniz. Fotoğraf makianızın arkasında üst sağ köşedeki YILDIZ tuşuyla netleme yapabilirsiniz Canon?da bu işlem çok kolay.

 

CANON MODELLERİ İÇİN BACK BUTTON FOCUS AYARLARI

EOS 1100D: C.Fn 7 (option 1 or 3)
EOS 600D: C.Fn 9 (option 1 or 3)
EOS 50D: C.Fn IV-1 (option 2 or 3)
EOS 60D: C.Fn IV-1 (option 1, 2, 3, or 4)
EOS 7D: C.Fn IV-1 (Custom Controls ? Shutter, AF-ON, AEL buttons)
EOS 5D Mark II: C.Fn IV-1 (option 2 or 3)
EOS-1Ds Mark III: C.Fn IV-1 (option 2 or 3)
EOS-1D Mark IV: C.Fn IV-1 (option 2 or 3)

C.Fn=Custom Functions

 

NIKON MODELLERİ İÇİN BACK BUTTON FOCUS NASIL YAPILIR ?

Malesef Nikon fotoğraf makinaları için fabrikasyon olarak ayarlanmış bir back button yok. Çünkü bu özellik Canon tarafından patentli. Ama aşağıdaki adımları izleyerek sizde Nikon makinanızda bir back button focus yapabilirsiniz

 

1.Custom Setings Menu?süne girin

2. Select A (Autofocus)

3.Select A5 (AF aktivasyon)

4. AF- ON ONLY seçeneğini seçin

 

Artık fotoğraf makinanızın arkasındaki AF-ON düğmesiyle netleme yapabilirsiniz

2 comments on “BACK BUTTON FOCUS (FOKUS) NASIL YAPILIR ?
  1. irfan dedi ki:

    Sony a57 için nasıl yapılıyor ayarlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir