KELEBEK FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR ?

KELEBEK FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR ?

Bahar aylarından çıkıp yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde en çok fotoğraflamayı sevdiğimiz konulardan bir tanesi de kelebeklerdir. Güzel kelebek fotoğrafları nasıl çekilir ? Bu yazıda bunun püf noktalarını vermeye çalıştık.

Kelebekler genellikle su kenarına yakın yerlerde çiçekli bitkilerin bol bulunduğu çayırlık alanlarda bulunur. Kelebeklerin ana besin maddesi çiçeklerde bulunan nektar ve özsulardır. Bu nedenle nerde bir çiçek varsa orda bir kelebek olma ihtimali yüksektir. Bazı kelebekler orman içi gölge alanları sever, burada yaşayan bitkilerler beslenir.

EN UYGUN ZAMAN

Kelebek fotoğrafı çekmenin birinci kuralı sabah gün doğmadan yataktan fırlayıp, güneşin doğuşunu fotoğraf çekeceğiniz yerde beklemektir.

Gündüz uçan kelebekler geceyi ağaç dallarına, bitki yapraklarına tutunup dinlenerek geçirir. Sabah güneşin ilk ışıkları ile de uyanarak güneşi direkt olarak alabilecekleri bir yaprağın üzerine konar ve kanatlarını güneşe dönerek açıp ısıtmaya başlar. Gecenin serinliği nedeni ile kanatları neredeyse donmuştur çünkü. Isınmadan hareket etmesi neredeyse imkansızdır. Bu ısınma işlemi yaklaşık yarım saat sürer. Bu esnada hayvan tamamen hareketsiz durumdadır ve çok rahatsız etmemek şartıyla çok yakınına yaklaşmanıza müsaade eder. Açık olan kanatları önünüzde tüm ihtişamıyla durmakta ve sizin yaklaşık 30 dakikalık vaktiniz bulunmakta. Bu esnada dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz. Hatta hayvan o kadar uyuşuktur ki, bazan elinizle bulunduğu yerden alıp daha uygun fotoğraf çekebileceğiniz bir yere koymanıza bile müsaade eder. Ancak, kelebeklerin kanatlarını asla elinizle tutmayın. Kanatların üzerindeki pulların hasar görmesine ve hayvanın ölmesine sebep olursunuz.

İstisnai durum olarak bahar aylarında havanın parçalı bulutlu olması, güneşin bulutların arkasına saklandığı günün herhangi bir saatinde kelebeklerin üşüyerek hareketlerinin yavaşlamasına sebep olacağından böyle zamanlar da fotoğraf için kullanılabilir.

Öğlen sıcağı dışındaki vakitlerde iyi kamufle olur, sabırlı davranırsanız, çiçekler üzerinde beslenme esnasında durdukları birkaç saniyelik sürede de fotoğraflarını çekebilirsiniz.

FOTOĞRAF MAKİNASI AYARLARI

Öncelikle çekim modunuzu manuel değil A (Diyafram öncelikli) moduna getirmenizi öneririm. Alan derinliğini yani diyafram açıklığını siz tesbit edin, pozlama süresini bırakın makina hesaplasın. Çünkü kelebek çekerken bunların hepsini ayrı ayrı yapmaya vakit bulamıyabilirsiniz. Otomatik moda alıp da fotoğrafınızı riske de etmeyin. Eğer direkt güneş ışığı altında çalışıyorsanız ışık ölçüm metodunu (metering mode) spot olarak belirleyip çekiminizi yapın. Arka fonun siyaha yakın olmasını isiyorsanız duruş şeklinizi kelebeğin arkasına gölgelik bir kısım gelecek şekilde ayarlayın. Özel bir nedeniniz yoksa elbette güneşi karşınıza almayın.

Fotoğraf çekerken diyafram değeri, objektifimizin odak uzunluğu, kelebeğe olan uzaklığımız ve kelebeğin büyüklüğü ile doğrudan ilişkili bir konudur. Eğer çok yaklaşmışsak ve kelebeğimiz de 3 cm çapından büyükse diyafram 11-16 arası bir değerde olmalıdır ki, kelebeğin tüm uzuvları istenen netlikte fotoğraflanabilsin. Biraz uzakta isek ve objktifimiz de 100- 150 mm gibi bir odak uzaklığına sahipse 5,6 ? 8 arası bir diyafram değeri genellikle uygun olacaktır. Işık koşulları yeterli değilse çok güçlü olmamak kaydıyla dolgu flaşınızı kullanabilirsiniz. Eğer kompakt bir makina kullanıyorsanız çiçek resmiyle gösterilen makro moduna getirerek çekim yapın

One comment on “KELEBEK FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR ?
 1. nnnn dddd dedi ki:

  Sayın Ömer Ünlü bey.
  Güzel bir çalışma olmuş
  —————–

  Değerli fotoğraf sever kardeşler..
  Kelebekler çok ürkek hayvanlardır. çekim için vaktiniz 2 – 3 saniye civarıdır.

  Ayrıca bir çiçek üzerinde bir haşarat çekmek iyi bir iştir..
  Ancak bir çiçek üzerinde iki haşarat çekin..
  Bakalım sabrınız ince bir aluminyum dan mı yoksa çelikten mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir