BİR SONBAHAR ROTASI : YEŞİLÖZ GÜDÜL BEYPAZARI

BİR SONBAHAR ROTASI : YEŞİLÖZ GÜDÜL BEYPAZARI

 

Sonbaharı doyasıya yaşamak isteyenler için bugün sizlere bir yol rotasından bahsetmek istiyorum. Rotamız tam olarak Ankara, Yeşilöz ,Güdül ,Beypazarı. Ankaralıların turistik ilçesi Beypazarına normalde gidilen Ayaş üzerinden değil farklı bir rotadan gideceğiz ve emin olun bu yolu sonbaharda çok seveceksiniz. İlk olarak yolumuza İstanbul otobanına çıkarak başlıyoruz. Bu arada unutmadan ekleyeyim yanınıza termosta kahve ve soğuk sandviç almanızı tavsiye ederim.  İstanbul otobanına çıktıktan sonra 50. kilometrede GÜDÜL  tabelasından çıkış yapacağız. Otobandan çıkar çıkmaz hemen doğanın ve sonbaharın etkisini hissedeceksiniz.  Güdül yönünde ilerlerken çok  kısa bir süre sonra sağınızda Bayındır çaıyını göreceksiniz. Köprünün alt kısmındaki alan ilk durak yerimiz olacak.

Buradaki ağaçlar sonbahar fotoğrafı için çok ideal.

 

Eğer konaklamanız bittiyse Güdül yönünde ilerlemeye devam edebiliriz. Bundan sonraki durağımız YEŞİLÖZ olacak. Yol boyunca ilerlerken sol tarafınızda Kirmir  çayı ve bağlar size eşlik edecek. Doğanın tüm renklerini kaçırmamaya çalışın. Yeşilöz kayalık bir dağın eteğinde ve girişinden sizlerinde çok etkileneceğine eminim Türkiyenin en güzel köylerinden birisi olan Yeşilöz temizliğiyle de dikkat ekiyor.  Sol tarafınızdaki bol yeşillikli park sizin de dikkatinizi çekmiştir hemen arabaları buraya park edelim ve doğanın içinde bir yürüyüş yapalım. Hatta buradaki küçük asma köprüyü de keşfedebilirsiniz.

Piknik masalarında kahve ve sandviç keyfide güzel olacaktır.  Artık tekrar yola çıkma vakti. Yeşilözden çıkıp hafif rampa çıktığınız anda sol aşağıdaki vadiye bakmanızı istiyorum. İki noktada keçi yoluna benzer bir yoldan buralara inebiliyorsunuz ve doğa gerçekten harika. Buraları atlamayalım.

Güdül oldukça şirin bir kasaba ve Beypazarına benzeyen evleriyle sizi oldukça şaşırtacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta bizim URUŞ yolu üzerinden Beypazarına gidecek olmamız.

 

O yüzden tabeleya dikkat edelim biz AYAŞ yoluna çıkmayacağiz.  Uruş yolunda Beypazarına yaklaştığımız sıralarda Kirmir çayının Uruş yolunu derin bir yar şeklinde kestiği noktada manzara nefes kesici ve bura da durmamazlık edemeyeceksiniz.

Bundan sonraki hedefimiz şirin ilçemiz Beypazarı. Burada Beypazarını uzun uzun anlatmaya gerek görmüyorum. Arabanızı güzelce park edin. Sokakları yürüyerek keşfedin yaprak sarmasını etli pilavını, yarımcasını  yemeden misafirperver halkıyla sohbet etmeden dönmeyin. Dönüş yolu için ayaş üzerinden olan ana güzergahı tavsiye ederim. Böylece aynı yolu iki kere geçmemiş olursunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir