>METERING ÖLÇME SİSTEMLERİ NEDİR ?

>Metering modları, fotoğraf makinenizin ışık ölçümünü ne şekilde yapacağını belirler. DSLR tarzı bir fotoğraf makinası kullanmanızın en büyük avantajlarından birisi bu metering sistemlerinden birisini seçebilmenize olanak sağlamasıdır. 


 evaluative (also known asmatrix, or multi-pattern) metering Evaluative metering farklı bir algoritmayla, o anda kullanılmakta olan fokus noktasından ağırlık alarak ortamdaki genel ışığa göre pozlama yapmanıza olanak verir. Yani fotoğrafı karelere böler ve genel bir ışık ortalaması alır. Günlük fotoğraflar için en uygun olan ölçme sistemidir.


Spot metering: Bu ölçme sisteminde ışık fotoğraf karesinin ortasından çok küçük bir bölgeden okunur. Spot metering,  Centreweighted metering’e benzer bir şekilde çalışır. farklı olarak spot metering çok daha küçük bir alandan genellikle fotoğraf karesinin merkezinden 1 derecelik bir daireden ölçüm yapar. Bu size özellikle yüz çekimi gibi esas objenin çevresiyle kontrast oluşturacağı çekimlerde avantaj sağlar.Centreweighted metering: Bu ölçümde merkez ağırlıklı olmakla beraber daha geniş bir alandan yapılır. Portre çekimlerinde fotoğrafçıların en çok kullandığı sistemdir 

2 comments on “>METERING ÖLÇME SİSTEMLERİ NEDİR ?
  1. onur aydemir dedi ki:

    >teşekkür ederim üzün süredir merak ettiğim bi konuya değindiniz…

  2. Anonymous dedi ki:

    >yeni baslayan birisi olarak burdan ögrenecek cok seyim var cok teşekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir