>İSO AYARLARI

>

ISO: fotoğraf filmlerinde, ışığa duyarlılık derecesini belirleyen standart ölçüm sistemidir.
EN İYİ İSO DEĞERİ NEDİR ?
Fotoğraf makinalarında genellikle 80-100-200-400…..3200-6400 gibi değerlerle ifade edilir. İdeal de ISO değerimizin 100’de kalmasını isteriz çünkü ISO değerimizi arttırdıkça fotoğraflarımızdaki gren sayısı yani noise artar. Ama ben bu noise problemini 400’e kadar çok da dert etmeyin. ISO 800’den sonra göz önüne almanız gereken bir problem haline gelecektir. Gece çekimlerinde bu değerin daha fazla NOISE oluşturacağını unutmayın.
ISO DEĞERİNİ NEDEN ARTTIRIRIZ ?
Fotoğraf çekerken birinci önceliğimiz fotoğrafımızın net olmasıdır. Fotoğrafımızın net olması fotoğraf çekerken titremelerden etkilenmeyecek kadar hızlı bir enstantene değeri kullanmanız gerekir. Enstantene değerini yani çekim hızını arttırmanın iki yöntemi var. Birincisi F değerini mümkün olduğunca küçültmek ama bazen bu da yeterli olmaz bu durumda işte ISO değerini arttırarak istediğiniz enstantene değerinde çekim yapmaya çalışırsınız
Rahatça uzun pozlama yapabileceğimiz, tripodumuzun olduğu durumlarda. ISO değerimizi düşük tutabiliriz çünkü yeterli ışığı sensörümüz geçen sürede alacaktır. Bu sayede alan derinliğimizden de mümkün olduğunca az ödün vermiş oluruz.

Örneğin Akşam üzeri az ışık altında dışarıda çekim yapmak istiyoruz, Tripod kullanmayacağız, ama ışığın az olduğu ortamlarda pozlama uzu olmalı. Titreşimden kaynaklanan bulanıklıktan korktuğumuz için pozlamayı gündüz çekim yapar gibi ayarladık. ISO muzu100’e ayarladık. Diyaframı sonuna kadar açıyoruz (f:2,8 f:3,7 gibi). Fakat gene de  Işık yetersiz gelebilir  vefotoğrafımız karanlık çıkabilir, o zaman aynı enstantane ve diyafram ayarıyla ISO’yu 200’e hatta 400’e getirip tekrar denediğimiz de ise istediğimiz aydınlığa ulaştık.

Veya şöyle bir durumda:

 

ISO ayarını sadece karanlık ortamları aydınlatmak için kullanmayız. Şimdi çoğu dijital fotoğraf makinesinde bulunan spor modu aslında anlatmak istediğim şeyi kendiliğinden yapar. Burda yapılanı kendimiz elle yaptığımızda, Örneğin bir su  damlası fotoğrafı çekerken  Enstantaneyi çok küçük bir zaman aralığına alırız (1/800, 1/1000 gibi). Çünkü anı yakalamak istiyoruz. Sizinde tahmin ettiğiniz gibi bu kısacık süre zarfında lensimizden içeri giren ışık çok az miktarda olacaktır. O küçük ışıktan faydalana bilmek için hassasiyeti arttırmamız gerekir. Burda yine yapmamız gereken ISO değerimizi yükseltmektir.

ISO ayarlarını yükseltmenin tabiki negatif etkileri de vardır.. ISO yükseldikçe noise de artar, bunun sebebi CCDye fazla voltaj giderek CCDnin ısınmasıdır. Gece çekimleri sırasında noise daha çok belirgin olacağından, ISO yututabildiğimiz kadar düşük tutup, enstantanemizi düşük tutarsak sonuçlar daha detaylı ve verimli olur. Tabi kesinlikle tripod+self timer kullanmak gerekir.

51 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *