NASIL SANATSAL FOTOĞRAF ÇEKİLİR ?

NASIL SANATSAL FOTOĞRAF ÇEKİLİR ?

 

Kendi çektiğimiz fotoğrafların, facebook ta veya diğer sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların çoğunun  basit, sadece objektifin önündeki nesneyi belgeleyen karelerden öteye gitmediğini sizlerde farkediyorsunuzdur. Basit fotoğrafla sanatsal fotoğrafı ayırt etmek çok zor değildir. Bunu fotoğrafı gördüğünüz anda hiissedersiniz.

Fotoğraf Esra Duman

Çekilmiş onlarca facebook portresi arasından bir Ara Güler portresini anında ayırt edersiniz.  Peki daha sanatsal fotoğraflar çekmek için nelere dikkat etmeliyiz.  Aslında sanatsal fotoğraf çekmek  çok zor değildir ama biraz karışık gelebilir.  Basit dökümanter tarz fotoğrafta siz fotoğraf makinanızla objektifinizin önündeki nesneyi fotoğraflarken  sanatsal fotoğrafta  objektifiniz önündeki nesnenin size neler hissettirdiğini aktarmak için fotoğraf makinanızı kullanırsınız

Fotoğraf Mehtap Kasar

. Burada anahtar kelime duygularınızı  veya hissettirmek istediklerinizi aktarmak oluyor. Bu durumda fotoğraf çekimi planlaması aktarmak istediğiniz sahne için gerekli ışık koşullarını belirlemek, kullanacağınız tekniği tesbit etmekten oluşur.

Fotoğraf Şenol Egemen

Örneğin alan derinliği konusunda karar vermek veya uzun pozlama yapmak gibi. Hatta makro çekim, siyah beyaz çekimler de karar vermeniz gereken noktalardır. Sonuç olarak daha sanatsal fotoğraflar çekmek için öncelikle nesne yerine hissetirmek istediğiniz duyguları nasıl aktarmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

Fotoğraf Ayça Kökden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir