AKILLI TELEFONUNUZU FOTOĞRAFÇILIKTA KULLANMANIN YOLLARI

AKILLI TELEFONUNUZU FOTOĞRAFÇILIKTA KULLANMANIN YOLLARI

AKILLI TELEFONUNUZU FOTOĞRAFÇILIKTA KULLANMANIN YOLLARI

Yanınızda taşımanız gereken en faydalı kamera donanımı nedir? Fotoğrafçılara sorulan en yaygın soru budur. Birçoğu bir tripod veya belki bir objektif diyecek, ancak acaba kaç kişi Sakıllı telefonunuz diye cevap verecektir? Eminim birkaç taneden fazlası.

IŞIKLA BOYAMA İÇİN TELEFONUNUZU KULLANIN

Bu, telefonunuzu fotoğrafçılık için kullanmanız için gerçekten harika ve yaratıcı bir yöntemdir. Bu günlerde tüm telefonlarla gelen el fenerleri uygulamaları , hem ışık hem de ışığı arka plan için  kullanılabilir.

Elbette, bu işlem için bir tripod, karanlık bir oda ve uzun pozlama yapabileceğiniz bir kameraya ihtiyacınız olacak. El fenerine ek olarak, ışıkla boyama için de ekran kullanabilirsiniz. Bunu yapmanın en basit yolu bir el feneri uygulaması indirmektir. Uygulamanız içindeki renk seçenekleri çok farklı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

FOTOĞRAFLARINIZ İÇİN UYGULAMALAR İNDİRİN

Fotoğrafçılığınıza yardımcı olacak birçok uygulama vardır. Belki bir çoğundan haberiniz olabilir ama eminim gözünüzden kaçanlarda vardır. Mesela benim en sevdiğim iki tanesi Snapseed ve Afterfocus

GİTTİĞİNİZ BİR YERİ UNUTMAYIN

Konum belirleme, fotoğrafçı olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Portre veya manzara fotoğrafı olsun bir yerlere gitmek, bir zorunluluktur. Konumları hatırlamak  özellikle seyahat ettiğiniz için bölgenin  yabancı olması durumunda zor olabilir.

Yer İşareti – Geri dönmek istediğiniz yere bir yer işaretikoyun sonra orada ne bulacağınıza dair bir not bırakın.
Fotoğrafla – Smartphone’unuzda çekilen fotoğraflarınıza coğrafi etiket eklenebilir, bu nedenle burayı, burayı hatırlamak  ve orada neyin çekileceğini öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bunu yaparsanız, kamera uygulaması için konum servislerinin açık olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

FOTOĞRAFLARINIZI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN

Çektiğiniz fotoğrafları akıllı telefonunuz yoluyla paylaşmak oldukça kolaydır. Bu, diğer insanlarla fotoğrafçılık vasıtasıyla güzel ilişkiler kurmak için harika bir yoludur. Fotoğraflarına da bakmaya hazır olmalısın, bugünlerde birçok insanın akıllı telefonları olduğunu unutmayın.

HARİCİ FLAŞINIZ YOKSA TELEFONUNUZU KULLANIN

Fotoğrafçılık, ışığı kontrol etmekle ilgilidir;  flaş da bunu yapmak için harika bir araçtır. Düşük ışık altında  Flaşın alternatifi akıllı telefonunuzdur. Bunun nedeni, telefonunuzdaki feneri geçici stüdyo ışığı olarak kullanılabilir.

Bunu yapmak için muhtemelen iso’nuzu yükseltmeniz ve büyük bir diyafram ile çekmeniz gerekecektir. Birden fazla Akıllı Telefonun kullanılması size daha fazla seçenek sunacaktır.

Yazının orjinalini ingilizce bir dergide okudum. Ondan esinlenerek tekrar kaleme aldım. Siyah beyaz kareler bana ait değildir ismim otomatik eklenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir