>ENSTANTANE AYARI

>Enstantane, ışığın objektiften makinenizdeki filme ya da sensöre geçişini kontrol eden mekanizmadır. Makine gövdesi ile objektif arasında bulunur(bazı modellerde enstantane kontrol mekanizması objektifte de bulunabilir. Bunlar genellikle basit fotoğraf makineleridir diyafram mekanizması aynı zamanda enstantane mekanizmasının görevini de görecek şekilde tasarlanmıştır.).Bazı fotoğraf makinesi modellerinde bu mekanizme mekanik olarak tasarlanmışken bazı modellerde elektronik olarak kontrol edilen elektromanyetik bir sistem tasarlanmıştır ki bu sistem daha tutarlı zamanlama sağlamaktadır. Bir çok DSLR fotoğraf makinesinde mekanik kontrol sistemi kullanılmaktadır, bununla beraber bir çok basit compact(taşınabilir) model fotoğraf makinesinde elektronik enstantane kontrol mekanizması kullanılmaktadır. Enstantane hızları genellikle 1, ½, ¼, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000 şeklinde sıralanmaktadır. Bu rakamlar fotoğrafınızı saniye bazında ne kadar süre pozlayacağınızı ifade ederler.1,bir saniyeye işaret ederken 1/1000 saniyenin binde birini ifade etmektedir. Gelişmiş modellerde bu süreler daha geniş bir dağılım gösterebilmektedir. Dikkatinizi çekeceği gibi her sırada bulunan rakam diğerinin yarısı ya da yaklaşık yarısıdır. Bu değerler arasındaki geçişler aynı diyaframdaki gibi stop aralığı olarak ifade edilirler. Her stop aralıkta makineye giren ışık yarı yarıya azaltılır ya da arttırılır. Otomatik enstantane kontrolü olan makinelerde pozlamada kullanılan enstantane ara değerlere denk gelebilir.

Enstantane mekanizması film ya da sensörün önünde bulunan, yatay ya da dikey olarak karşılıklı çalışan iki panelden oluşur. Pozlamaya başlandığında ilk panel film ya da sensörü kapatır ve pozlama esnasında açılarak filme ya da sensöre ışığın erişmesini kontrol eder, daha sonra ikinci panel devreye girerek film ya da sensörü kapatarak ışık girişini engeller. Düşük hızlarda ilk panel hareketini ikinci panel harekete başlamadan bitirir. Böylece film ya da sensör kısa bir süre için tamamen açık kalır ve ışık alır. Daha yüksek hızlarda ikinci panel, birinci panel sensör ya da filmin sadece bir kısmını açmışken hareketine başlar, böylece film ya da sensör daha az ışık alır ve iki panel birbiriyle kesişerek pozlamayı tamamlar. Flaş senkronizasyon hızı da bu işlemlerle açıklanabilir. Düşük hızlarda flaş ışığı filme ya da sensöre daha fazla ulaşacaktır. Bir çok modelde göreceli olarak daha yavaş olan 1/125 hızı flaş senkronizasyon hızı olarak belirtilmiştir. Elbette gelişmiş modellerde daha yüksek senkronizasyon hızları da mümkündür.

Enstantane hızını doğru tespit etmeniz net fotoğraflar elde etmeniz açısından önemlidir.Makine titremesini fotoğrafınıza etki etmemesi için kullanmanız gereken minimum hızı şu şekilde basit bir formülü baz alarak hesaplayabilirsiniz : 1/objektifin odak uzunluğu (örneğin 125mm objektif için 1/125 enstantane hızı). Ancak unutmayın ki pozlama enstantane, diyafram ve ISO(ışık duyarlılığı) üçlüsünün birleşiminden oluşur. Bu formül size sadece referans olabilir.f

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir