>BODRUM KALESİ VE MÜZESİ

>
TÜRKÇE
Bodrum Kalesi, Bodrum’un simgesi haline gelmiş ve bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olark kullanılan kale. (St. Peter Kalesi)
Bodrum kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Antik çağda önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir.
14061523 tarihleri arasinda inşa edilen St. Jean Sövalyeleri’nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 m. ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47.50 m. yükseklikte olan Fransız Kulesi’dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir.
Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Sapelin alti dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale korugani, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II. Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir.
Bodrum Kalesi, 19. yüzyil sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmistir.
Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca, 33.5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan kalede açık mekanlarda da eser sergilenmektedir.
Müze, 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması’nda “Özel Övgü” ödülünü almıştır.
(Fotoğraf Sevda Altay)

ENGLISH
Bodrum Castle (Bodrum Kalesi), located in southwest Turkey in the city of Bodrum, was built by the Knights Hospitaller starting in 1402 as the Castle of St. Peter.
Thomas Docwra was one time captain of the castle. In 1522 when faced by attack from Sultan Suleiman, the Grand Master of the Hospitallers ordered the Castle to be repaired. In desperation, the Hospitallers broke open the Mausoleum, finding all sorts of elaboratedly adorned marble blocks and carvings which they admired but nevertheless destroyed, using the debris as building material. They also discovered the sarcophagus of Mausolus, but this was stolen during the night. The Knights Hospitaller were soon defeated and driven from Bodrum. Some decorative slabs have been found in the ruins of the Castle, one slab has turned up in Genoa.
In 1846 Lord Stratford de Redeliffe, the British Ambassador to Constantinople obtained permission to take twelve slabs showing a combat between Greeks and Amazons. Charles Newton conducted excavations and removed a number of stone lions in 1856. Presently, these are all to be found at the British Museum.
(Photograph Sevda Altay)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir